( آشنایی با انواع سهره , بلبل و سایر پرندگان آواز خوان موجود در کشور ایران )

دعوت به همکاری :

يکي از دوستان خواننده وبلاگ با نام آقا وحيد در بخش نظرات روشي ساده جهت رام کردن سهره جنگلي بيان کرده اند که جهت آشنايي ساير خوانندگان بنده نيز اقدام به درج اين مطلب در وبلاگ نمودم . در اينجا جا دارد که از آقا وحيد و ساير دوستاني که  با ابراز نظرات سازنده خود در بهبود کيفيت و کميت مطالب وبلاگ نقش دارند تشکر نمايم و از همه خوانندگان دعوت نمايم تا چنانچه اطلاعات خاصي در رابطه با موضوعات مورد بحث در وبلاگ دارند براي اينجانب پست نمايند و يا در بخش نظرات درج نمايند .

روش پيشنهادي يکی از دوستان جهت رام کردن سهره جنگلي :

روش پيشنهادي اين است که وقتي سهره ي جنگلي رام نشده اي داريد آن را در يک قفس کوچک قرار داده و با يک افشانه گر آب هر روز مقداري آب روي حيوان افشانه کنيد حال حيوان را در محلي پر رفت و امد قرار دهيد در اين حالت حيوان مشغول خشک کردن و تميز کردن خود شده و خود را به ديواره هاي قفس نکوبيده وچون مشغول خشک کردن خود است رفت و امدها نيز براي ان معمولي شده و بعد از مدتي شما سهره ي رامي خواهيد داشت.

( صحت مطلب فوق بر عهده شخص ارسال کننده مي باشد )

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

مختصری در مورد آواز سهره جنگلی

سهره جنگلي ( Chaffinch ) که با اسامي محلي ديگري همچون بلبل آوازخوان ، خوبيسه و يا خمسه نيز شناخته مي شود چند سالي است که به دليل زيبايي ظاهر و آواز زيبايش جايگاهي ويژه در بين علاقمندان به پرندگان آوازخوان يافته است . پرورش و نگهداري از اين پرنده در قفس در برخي کشور ها به سال هاي دور باز مي گردد . اين پرنده به خصوص در کشورهاي اروپايي بسيار محبوب و مورد توجه مردم است تا جايي که در کشوري همچون بلژيک اين پرنده به عنوان يک پرنده قفسي محبوب شناخته شده و حتي مسابقات آوازخواني اين پرنده در برخي مناطق برگزار مي شود .

 

 

آن چه در ادامه در رابطه با آواز اين پرنده مي خوانيد خلاصه اي از ترجمه چندين سايت مشهور در زمينه پرندگان مي باشد که اميدوارم مورد توجه علاقمندان قرار گيرد .

سهره جنگلي پرنده اي آوازخوان بوده که تنها پرنده نر آواز مي خواند . به طور کلي آواز پرنده نر سهره جنگلي نسبت به آواز ساير سهره ها بلند و رساتر بوده و از مسافت نسبتاً دور شنيده مي شود . عليرغم بلندي آواز ، مدت زمان هر قطعه از آواز سهره جنگلي کوتاه بوده و حداکثر به پنج ثانيه مي رسد . تکرار قطعات آواز نيز در طول يک دقيقه مي تواند به 10 ( ده ) بار برسد .

آواز سهره آوازخوان از تنوع نسبتاً کمي برخوردار است و اين پرنده بين دو تا سه نوع آواز دارد . نکته جالب در مورد اين پرنده وجود لهجه هاي محلي در اين پرنده است ، يعني لهجه آواز اين پرنده در مناطق مختلف متفاوت از هم مي باشد . آواز اين پرنده غالباً در فصل بهار و تابستان شنيده مي شود و معمولاً در فصول پاييز و زمستان به ندرت آواز اين پرنده را مي شنويم . ساير اصواتي که اين پرنده در حين پرواز و يا در هنگام تغذيه و ... از خود ساتع مي کند بسيار متنوع بوده و در تمام فصول سال شنيده مي شود . به طور کلي زمان اوج آوازخواني سهره جنگلي در فصل بهار و زماني است که پرنده در حال انتخاب جفت و يا لانه سازي است و در اين حالت اصطلاحاً پرنده مست شده است که از نشانه هاي مستي سهره آوازخوان رنگ درخشان پرنده و منقار خاکستري مايل به بنفش آن است .

نحوه تکامل آواز در پرنده جوان :

جوجه ها در بهار متولد شده و پس از خروج از لانه قادر به توليد اصوات معمول پرنده در حين تغذيه و يا پرواز هستند و در اولين تابستان به تمرين آواز بريده و نامشخص و غير تکامل يافته مي پردازند  ( اصطلاحاً ريزه خواني مي کنند ) . با فرا رسيدن اولين پاييز و زمستان تمرين آواز خواني پرنده قطع شده و يا به ندرت شنيده مي شود . با شروع دومين بهار زندگي پرنده و در واقع با آغاز اولين جفت يابي، آوازخواني به شکلي نسبتاً تکامل يافته آغاز مي شود و در دومين ماه بهار آواز پرنده کاملاً تکامل مي يابد و از اين ماه به بعد پرنده هر سال در فصول بهار و تابستان به شکلي گسترده اقدام به خواندن آواز مي کند . نتيجه اينکه آواز پرنده جوان با آغاز دومين بهار زندگي پرنده تکامل مي يابد .

نکته ديگري که در مورد آواز اين پرنده در برخي سايت ها عنوان شده بود اين است که سهره جنگلي قابليت يادگيري بخش هايي از آواز ساير سهره ها و قناري را نيز داراست .

همچنين آواز اين پرنده زماني که در طبيعت هست زيباتر از زماني که در قفس و در حبس است مي باشد و به همين دليل در برخي کشورهاي اروپاي غربي که اين پرنده به وفور يافت مي شود مردم ترجيح مي دهند آواز اين پرنده را از محيط پيرامون خود و در طبيعت بشنوند .در پايان اميدوارم مطلب فوق براي علاقمندان مفيد بوده باشد .

جهت شنیدن آواز سهره آوازخوان به لینک زیر رفته و روی گزینه play کلیک کنید .

 

شنیدن آواز سهره جنگلی

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  | 

سهره جنگلي

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمي : Fringilla coelebs

نام انگليسي : Chaffinch

ساير نام هاي محلي : بلبل خمسه - سهره آوازخوان

 

مشخصات عمومي :

اين پرنده يکي از بزرگ ترين سهره هاي موجود در ايران با 18 سانتيمتر طول مي باشد . منقار مخروطي ، پاهاي تيره رنگ و دو نوار سفيد کاملاً مشخص در بال ها از خصوصيات عمومي پرنده نر و ماده و جوان مي باشد .

 

مشخصات پرنده نر:

پرنده نر کاملا متفاوت از پرنده ماده مي باشد . سر آبي رنگ مايل به خاکستري ، گوشپرها و سينه و شکم قهوه اي متمايل به نارنجي ، روتنه قهوه اي يا بلوطي رنگ ، دمگاه سبز رنگ ، دو نوار بالي سفيد در بال هاي تيره رنگ و نيز اثراتي از رنگ زرد در بال ها از خصوصيات پرنده نر است . همچنين منقار پرنده نر به خصوص در فصل جفت گيري و در زمان مستي به رنگ خاکستري در مي آيد و در فصل پاييز و زمستان منقار بي رنگ مي شود . بالاي منقار و در ناحيه پيشاني پرنده نر لکه سياه رنگي ديده مي شود . البته در فصول پاييز و زمستان رنگ پرها در پرنده نر کم رنگ تر مي شوند و منقار نيز بي رنگ مي گردد .

 

 

پرنده نر در حال آوازخوانی

 

 

مشخصات پرنده ماده و جوان :

پرنده ماده و پرنده جوان مشابه بوده و اثري از رنگ آبي و نارنجي در سر ندارند و به طور کلي به رنگ خاکي مي باشند البته دمگاه پرنده ماده نيز مثل پرنده نر سبز رنگ است . نوار بالي سفيد رنگ در پرنده ماده و جوان نيز ديده مي شود .

پرنده ماده

 

تغذيه :

خارج از فصل توليد مثل از انواع دانه ها تغذيه مي کند و در فصل توليد مثل علاوه بر دانه ها از حشرات نيز تغذيه مي نمايد . بهترين غذا براي نگهداري اين پرنده در قفس مخلوط ارزن و کتان است .

 

پراکنش :

در کشور ما در نواحي جنگلي شمال و شمال غرب و تا حدودي غرب کشور زندگي مي کند ولي در فصل زمستان در نواحي مرکز و جنوب غرب نيز ديده مي شود ومعمولاً در نوک بالاترين شاخه درخت مي نشيند .

 

رنگ قرمز : محل تابستان گذران و تولید مثل

رنگ آبی : محل زمستان گذران

 

 محل زندگي :

 درجنگل ها زندگي مي کند و در ميان شاخه درختان لانه مي سازد .

 

آواز :

آواز اين پرنده که بيشتر در فصل بهار و تابستان شنيده مي شود بسيار بلند ولي کوتاه بوده و دلنشين مي باشد . اين پرنده بين 3 تا 4 نوع آواز دارد و همچنين داراي لهجه هاي محلي نيز مي باشد وتفاوتهايي بين آواز اين پرنده در مناطق مختلف وجود دارد . جوجه هاي اين پرنده قابليت يادگيري آواز ساير سهره ها را به خوبي دارا مي باشند . معمولاً در فصل پاييز و زمستان آواز اين پرنده شنيده نمي شود و در اين فصول بيشتر صداهايي شبيه جيک جيک گنجشک از خود متصاعد ميکنند .

ساير صداهاي معمول اين پرنده متنوع مي باشد و در تمام طول سال شنيده مي شود . اين پرنده در طبيعت از اواخر زمستان و اوايل بهار به شکل گسترده شروع به آوازخواني مي نمايد که آواز بلند و نسبتاً زيبا در کنار زيبايي ظاهر اين پرنده موجب شده در بسياري از کشورها به عنوان پرنده اي محبوب جهت نگهداري در قفس برگزيده شود . در کشور ما نيز در سال هاي اخير و در برخي شهر ها بازار خوبي پيدا کرده است و با قيمت هايي بين 5000 تا 100000 تومان به فروش مي رسد .

ساير نکات :

چنان چه مايل به نگهداري از اين پرنده مي باشيد سعي کنيد حتي الامکان جوجه اين پرنده را تهيه کنيد و در صورتي که جوجه نبود بايد بسيار صبور باشيد تا پرنده نر کاملاً رام شود و قطعاً پس از رام شدن پرنده شاهد آوازخواني اين پرنده در اولين بهار خواهيد بود . در آن صورت پرنده اي به ارزش تقريبي 50 تا 100 هزار تومان خواهيد داشت . اين پرنده از اواسط مهر ماه به بعد همراه با سهره ها در مغازه هاي پرنده فروشي يافت مي شود .

همچنين قفس اين پرنده پس از رام شدن بايد به اندازه قفس تک خوان قناري باشد تا پرنده سالم و سر حال باشد و آواز بخواند .

 

هيبريد :

سهره جنگلي قابليت تلقيح با ساير سهره ها را داراست ولي تلقيح آن بسيار دشوار مي باشد .

سهره جنگلی * سهره سبز

سهره جنگلی * سهره دمگاه سفید

سهره جنگلی * قناری

+ نوشته شده در  ساعت   توسط حمید مشیری  |